Description
Product information
Always read and adhere to the manufacturers labels for instruction.PLEASE CHECK FOR DEFECTS BEFORE HANGING WALLPAPER AS RETURNS CANNOT BE ACCEPTED ONCE THE PRODUCTS HAS BEEN USED.
- Guarantee – 3 months
- Paste the paper application
Features and benefits
This alluring linear foil wallpaper from Arthouse is an easy way to add a contemporary feel to your walls. Features a silver textured foil pattern set on a high quality vinyl, for a truly elegant wallpaper.This wallpaper is perfect for use on a large wall area and makes a fabulous feature wall.How To Apply: Paste The Paper.Classification: Washable, Good Colour fastness, Peelable.Pattern Repeat: 0cm Free Match.Roll Size: 10m x 0.53m Approx. 5.2msq (57 sq.ft).Colour: Silver.SKU: WL-902705Always read and adhere to the manufacturer's labels for instruction.PLEASE CHECK FOR DEFECTS BEFORE HANGING WALLPAPER AS RETURNS CANNOT BE ACCEPTED ONCE THE PRODUCTS HAS BEEN USED.Please order enough rolls to complete your job as batch numbers cannot be guaranteed on a subsequent purchase.Please Note: Delivery times are only estimates, if you plan to book a decorator please order ahead of time as we cannot be held responsible for delayed deliveries due to couriers.
- This alluring linear foil wallpaper from Arthouse is an easy way to add a contemporary feel to your walls. Features a silver textured foil pattern set on a high quality vinyl, for a truly elegant wallpaper.
- Roll Size: 10m x 0.53m Approx. 5.2msq (57 sq.ft).
- How To Apply: Paste The Paper.
- Pattern Repeat: 0cm Free Match.
- Classification: Washable, Good Colour fastness, Peelable.
| Brand | Arthouse |
|---|---|
| Material | Vinyl |
| Paintable | Not paintable |
| Pattern match | Free match |
| Product length | 10000mm |
| Product weight | 1213g |
| Product width | 53mm |
| Product code | 5050192902755 |





Reviews
There are no reviews yet.