Description
Product information
GoodHome walls and ceilings paint is ideal for your interior spaces. It gives a smooth and wipeable finish, so your newly painted look will last for longer
- Surface Preparation – New plaster or plasterboard should be sealed with a plaster sealer. For non-powdery surfaces or to cover contrasting colours, prepare with a walls and ceilings primer. Painted surfaces should be sanded, clean and dry. Fill any holes or defects with filler. When sanding, wear a face mask to avoid dust inhalation
- Instructions for Use – Stir gently before use. Apply using a brush or roller, when the temperature is between 10°C and 30°C. For best results, recoat after 2-4 hours.
- Instructions for Storage – Store any leftover paint between 5 and 30°C. Best used within 1 year of opening.
Features and benefits
- Wipeable meaning it is easy to keep clean
- This paint is water based meaning it is low odour and brushes can easily be cleaned in water
- Ensures good hiding power, depending on your selected colour and the surface you are painting
- We recommend applying a primer before colour top coat
| Brand | GoodHome |
|---|---|
| Application method | Brush or roller |
| Base | Water-based |
| Colour | Tijuana |
| Container type | Tub |
| Coverage | 60m² |
| Drying time | 8-12 h |
| Maximum application temperature | 30°C |
| Minimum application temperature | 10°C |
| Number of coats | 2 |
| Recoat time | 2-4 hours |
| VOC level | Minimal |
| Volume | 5000ml |
| Product code | 3663602594116 |





Reviews
There are no reviews yet.