Description
Product information
Infuse textural dimension into your space with this peel and stick NuWallpaper print. Earthen terracotta raised inks create the look and feel of woolen tweed fabric on renter-friendly and removable substrate. Ashland Terracotta Peel and Stick Wallpaper comes on one roll that measures 52 cm wide by 5.49 metres long.
- Recommended for use in Any room, excluding bathroom & kitchen
- Do not cover minor imperfections, only for decorative purposes
- Self adhesive application
- Instructions for Care – Washable with a damp cloth
Features and benefits
- Pink textural peel and stick NuWallpaper
- Peel and stick to apply, pull up to remove
- NuWallpaper is safe for walls and leaves no sticky residue behind
- Easily repositionable while installing
- NuWallpaper sticks to any smooth, flat surface – perfect for DIY projects
- Ideal for rental or home decorating
- Comes on a 52 cm x 5.49 m roll and covers about 2.85 sq m
- No design repeat
| Brand | NuWallpaper |
|---|---|
| Coating | Vinyl-coated |
| Colour | Terracotta |
| Coverage | 2.85m² |
| Design | Fabric Textures |
| Finish | Semi-gloss |
| Material | Vinyl |
| Paintable | Not paintable |
| Pattern | Patterned |
| Pattern match | Free match |
| Pattern repeat | 0.01mm |
| Product length | 5486mm |
| Product weight | 836g |
| Product width | 520.7mm |
| Product code | 0091212814035 |





Reviews
There are no reviews yet.