Description
Product information
Bring warmth and texture to the children’s room with this plain wallpaper featuring a subtle textile texture. Available in a versatile color palette of vintage blue, green, pink, orange, white, and beige tones. This wallpaper perfectly complements the designs from the same collection and offers endless possibilities for creating a cozy and cohesive interior.
- Recommended for use in Any room
- Covers cracks & minor imperfections
- Paste the wall application
- Instructions for Care – Clean with a damp cloth
Features and benefits
Grandeco Little Dreamers wallpaper is a whimsical collection for children’s rooms, with soft colors, cute motifs, and subtle patterns. From dreamy clouds and tiny flowers to playful fish, curious forest animals, and even a trip to outer space – Little Dreamers offers plenty of variety without being overstimulating.The prints are complemented by matching plain designs in a linen texture, creating a stylish and harmonious whole.
- From the Grandeco Wall Fashions Little Dreamers Collection
- Pattern Number – LD1019
- You can forget about the hassle of a pasting table, because with Paste the Wall wallpaper you apply the paste directly onto your walls; no soaking; no mess.
- Featuring an embossed finish that adds depth to you walls whilst helping to covers cracks & minor imperfections
- The perfect co-ordinating plain for the Little Dreamers Collection
| Brand | Grandeco |
|---|---|
| Coating | Vinyl-coated |
| Colour | Neutral |
| Coverage | 5.32m² |
| Design | Nursery |
| Finish | Matt |
| Material | Non-woven fabric |
| Paintable | Not paintable |
| Paper weight | 235g/m² |
| Pattern | Plain |
| Pattern match | Free match |
| Product length | 10050mm |
| Product weight | 1250g |
| Product width | 530mm |
| Style | Children's |
| Product code | 5411012527907 |





Reviews
There are no reviews yet.