Description
Product information
Nature lovers who love a walk in the woods will undoubtedly recognize the eye-catching effect of moss on stones in the Drew motif. This somewhat abstract print has added mica highlights which in turn creates depth. The result is a robust unique blown vinyl wallpaper, Available in grey and blue. This blown vinyl collection distinguishes itself by creating beautiful contrasts, pronounced textures and a soft feel. This Grandeco Vertical Art collection is our Blown vinyl collection inspired by nature with beautiful contrasts, pronounced textures and a soft feel.
- Guarantee – Statutory
- Recommended for use in Any room
- Covers minor imperfections
- Paste the wall application
- Instructions for Care – Clean with a damp cloth
Features and benefits
Tempo distinguishes itself by creating beautiful contrasts, pronounced textures and a soft feel. The colours are muted, nature is never far away and coziness is key
- From the Grandeco Vertical Art Tempo Collection
- Pattern Number – A62002
- You can forget about the hassle of a pasting table, because with Paste the Wall wallpaper you apply the paste directly onto your walls; no soaking; no mess.
| Brand | Grandeco |
|---|---|
| Coating | Expanded vinyl |
| Colour | Beige |
| Coverage | 5.32m² |
| Design | Texture |
| Finish | Matt |
| Material | Non-woven fabric |
| Paintable | Not paintable |
| Paper weight | 150g/m² |
| Pattern | Patterned |
| Pattern match | Offset match |
| Pattern repeat | 640mm |
| Product length | 10050mm |
| Product weight | 800g |
| Product width | 530mm |
| Style | Contemporary |
| Product code | 5411012489922 |





Reviews
There are no reviews yet.